Andrzejówka

Schronisko PTTK Andrzejówka (Rybnica Leśna 23, tel..074/8424883; 90 miejsc) to turystyczne serce Gór Kamiennych. Drewniany budynek stylowego schroniska wzniesiono na urokliwej Przełęczy Trzech Dolin (799 m) nad Rybnicą Leśną (kilkanaście kilometrów od Wałbrzycha) w 1933 r. z inicjatywy Wałbrzyskiego Towarzystwa Górskiego (Waldenburger Gebirgsverein).

noclegi Władysławowo

Dla uczczenia szefa towarzystwa, Andreasa Bocka, obiekt nazwano Andreasbaude. Schronisko od razu stało się bardzo popularne, z Wałbrzycha jest zaledwie 10 km, z Sokołowska jeszcze bliżej. O dawnej klasie świadczy fakt, że w 1936 r. przez 2 tygodnie przebywała tu holenderska królowa Wilhelmina z księżniczką Julianą. Schronisko było wtedy zamknięte dla gości z zewnątrz, a miejscowy kuchmistrz tak dogodził królowej, że otrzymał tytuł kucharza królewskiego. W 1944 r. budynek zarekwirowało Hitlerjugend. Po nadludzkich młodzieńcach schronisko przejął Wehrmacht. Gdy skończyła się II wojna światowa, nadano mu imię komunisty Mirosława Krajewskiego. Wśród turystów zawsze było jednak Andrzejówką.

noclegi Jastrzębia Góra

Polscy wędrowcy od razu polubili duże schronisko ze stylowym wystrojem snycerskim. Miejsce jest wszakże doskonałe – z jednej strony łatwo dostępne, z drugiej leży w najwyższej części Gór Kamiennych. Jeszcze w latach 70. Andrzejówka słynęła z „górskiej” atmosfery i dobrej kuchni. Obecnie po wieloletnich problemach z dzierżawcami wnętrze straciło nieco na stylowości, kuchnia jest kiepska i nie ma tego klimatu, co dawniej.