Charzykowy

Bardzo popularnym kaszubskim kurortem są Charzykowy, wyglądem przypominające miasteczko. Spora wieś, licząca dziś tysiąc mieszkańców, może się pochwalić bardzo starym rodowodem. W 1348 r. chojniccy sukiennicy otrzymali przywilej pozwalający na założenie tu młyna, wokół którego wkrótce powstała spora wieś rybacka. Miejsce to docenili także Krzyżacy, wznosząc w połowie XIV w. na przeciwległym brzegu jeziora, w pobliżu dzisiejszej leśniczówki Wolność, spory zamek. Podobno powstał on w miejscu znacznie starszego kaszubskiego grodziska.

Po drodze z Chojnic można wstąpić do niezwykłej knajpki Terminal 7, urządzonej w dużym… samolocie. Wkrótce dojeżdża się do rozwidlenia drogi: odchodząca w lewo prowadzi do Charzykowych. Do centrum największego w tej części Pojezierza kurortu prowadzi krótki odcinek drogi, zbudowany latem 1939 r. przez młodzież z Lwowskiej Legii Akademickiej.

noclegi Grudziądz

Ów osobliwy, jak na tamte czasy, czyn społeczny upamiętnia obelisk. Skręcając ze skrzyżowania w prawo, dojeżdża się do wsi letniskowej Funka, a jadąc prosto – do ulicy Turystycznej, przy której działa kilkadziesiąt pensjonatów, ośrodków i domów wczasowych oraz liczne kwatery. W dole po prawe stronie otwiera się widok na Jez. Charzykowskie – jest tam przystań i parking.