Góry Wałbrzyskie

Z polan i wyrębów roztaczają się rzadkiej urody widoki opiewane już od ponad 150 lat.

Góry Wałbrzyskie to środkowosudeckie pasmo rozciągające się ponad Kotliną Marciszowską i początkami Nysy Szalonej na północnym zachodzie, po dolinę Jedlinki i Bystrzycy na południowym wschodzie. Stoki i szczyty gór pokryte są gęstymi lasami, a z polan i wyrębów roztaczają się rzadkiej urody widoki opiewane już od ponad 150 lat.

Hel noclegi

Od północy góry te graniczą z Pogórzem Bolkowsko-Wałbrzyskim. Na południu Dolina Leska i Dolina Rybnej oddzielają je od Gór Kamiennych. Obszar mezoregionu Gór Wałbrzyskich szacuje się na ponad 250 km2. Najwyższym ich szczytem jest Borowa (853 m) w mikroregionie Gór Czarnych na południowo-wschodnich przedmieściach Wałbrzycha.

Jastarnia noclegi

Pogórze Bolkowsko-Wałbrzyskie ciągnie się od Nysy Szalonej na północnym zachodzie po dolinę Bystrzycy (Obniżenie Górnej Bystrzycy) na południowym wschodzie. Nysa Szalona oddziela Pogórze Bolkowsko-Wałbrzyskie od Gór i Pogórza Kaczawskiego w Sudetach Zachodnich. Dolina Bystrzycy jest umowną, choć wyraźną granicą między pogórzem a Górami Sowimi; zdarza się jednak, że niektórzy zaliczają do Gór Sowich Złoty Las – zaciszny kompleks położony po „wałbrzyskiej” stronie rzeki. Za najwyższe wzniesienie pogórza uważany jest Sas (515 m) między Szczawnem Zdrojem a Strugą.