Granice województwa zachodniopomorskiego

Granice województwa zachodniopomorskiego obejmują część wybrzeża Bałtyku od wyspy Wolin po okolice Darłowa oraz obszary ograniczone od południa pojezierzami Myśliborskim Drawskim i Wałeckim.

Wyjątkowo zróżnicowany krajobraz jest atrakcją turystyczną samą w sobie. Dzikie piaszczyste plaże i ładne promenady na wybrzeżu nęcą powiewem orzeźwiającej bryzy, zapachem świeżych ryb i omszałych falochronów. W odludnych borach pojezierzy zachwycają turkusowe jeziorka, ale także urocze pałacyki i dworki myśliwskie stojące pośród wiekowych drzew. Miasta o bogatej historii szczycą się majestatycznymi gotyckimi świątyniami i pozostałościami średniowiecznych fortyfikacji, w których sąsiedztwie zachowały się grodziska dające świadectwo słowiańskiej przeszłości.

Koniecznie trzeba się spotkać z duchami zamków w Szczecinie i noclegi w Darłowie, poczuć atmosferę średniowiecznych miast, takich jak Chojna, Stargard Szczeciński i Trzcińsko Zdrój, podumać o legendarnym raku z Morynia, pospacerować o zmierzchu po nadbałtyckich plażach, potańczyć do rana w Międzyzdrojach, odetchnąć w leśnych zakątkach w okolicach Drawna, Wałcza i nad wielkimi jeziorami Pojezierza Drawskiego, poszaleć w parkach wodnych w Gryfinie i Świdwinie, wysłuchać koncertów organowych w Kamieniu Pomorskim, wybrać się w rejs statkiem, katamaranem lub kutrem, popływać na desce. O zwiedzaniu wielkich świątyń Kołobrzegu, Chojny, Kamienia Pomorskiego, Koszalina, Trzebiatowa i Gryfic nie trzeba przypominać, bo nie sposób ich przegapić.