Historia Włocławka

Wyeksponowano w nich różnorodne zbiory historyczne związane z Włocławkiem. Na pierwszej kondygnacji zgromadzono monety srebrne, oręż, zbroje, naczynia cynowe, meble. Niezwykłym eksponatem jest taraban z XVIII w. i żelazne chorągwie wieńczące wieże zamku biskupiego. Na szczególną uwagę zasługują zbiory aptekarskie: XIX-wieczne pipety, retorty, puszki na lekarstwa itp. Na piętrze główną salę poświęcono polskiemu czynowi zbrojnemu. Można tu oglądać mundury i uzbrojenie od czasów Kościuszki po 1945 r., a także np. rosyjskie kajdany.

Drugą salę zamieniono w mieszczański salonik wypełniony eklektycznymi meblami, obrazami i bibelotami. Świat pierwszych fotografii znalazł miejsce w najmniejszej salce, gdzie wśród wypłowiałych zdjęć i grawerowanych albumów króluje wielki aparat fotograficzny z I połowy XIX w. XIX-wieczny spichlerz z bordowej cegły zaadaptowano na Oddział Etnograficzny (Bulwary 6, tel. 054/2323001).

noclegi Zakopane centrum

Ekspozycja na parterze poświęcona jest związkowi człowieka z rzeką i rolą. Na pierwszym piętrze zgromadzono sprzęt gospodarstwa domowego i artystyczne przedmioty użytkowe. Najciekawsze jest drugie piętro. Dwie wiejskie izby pokazują różnice w sztuce sąsiednich regionów — meble kujawskie ozdobione są bogatymi dekoracjami, a wystrój izby dobrzyńskiej utrzymany jest w poważniejszych barwach. Manekiny prezentują elegancję ludowych strojów. Przy drzwiach umieszczono stroje kolędników: niedźwiedzia, bociana i kozy (kujawski odpowiednik turonia). W Oddziale Ceramiki (Słowackiego 1a, tel. 2323625) prócz wystaw czasowych na parterze można zobaczyć zbiory fajansów z XIX i XX w. Wśród zastawy znajdują się dwie statuetki buddyjskich mnichów.