Karkonosze

O Karkonoszach napisano tomy, miliony turystów na własne oczy co roku oglądają ich cuda. Obok Tatr są niewątpliwie najpopularniejszym pasmem górskim Polski. Pod względem zagospodarowania turystycznego być może nawet je przewyższają.

noclegi Sromowce Niżne

Mimo znacznego „ucywilizowania” znajdziesz wśród nich miejsca ciche i odludne. Szkoda tylko, że gwar wycieczek ciągnących w najwyższe partie dawno przepłoszył stąd ducha gór, znanego pod niemiecka nazwą Rübenzahl (Liczyrzepa, Rzepiór, Rybecal, Karkonosz), którego siedlisko w Kowarskim (lub Lasockim) Grzbiecie widać na mapie Martina Helwiga z 1561 r. Sto lat później wyginęły też gryfy, które fruwały w rejonie Śnieżki i Kowar na mapie Topographia Bohemiae, Moraviae et Silesiae z 1650 r.

noclegi Sromowce Wyżne

Karkonosze są najwyższym pasmem Sudetów. Ich najwyższy szczyt, Śnieżka (1603 m) jest jedyną ich górą, która osiąga piętro wysokogórskie. Warto też zauważyć, iż Karkonosze są najwyższymi

górami Czech. Polskie Karkonosze rozciągają się od Przełęczy Szklarskiej i Doliny Kamiennej na zachodzie po Bramę Lubawską, ku której opadają Lasockim Grzbietem, na wschodzie. Wzdłuż głównego wału Karkonoszy ciągnie się historyczna granica Śląska i Czech (oraz dawnych dóbr Schaffgotschów i właścicieli czeskiej części, choć o granicy w sensie współczesnym mówić można dopiero od 250 lat). Wędrując szczytami, można przemierzyć ponad 35 km. Ku Kotlinie Jeleniogórskiej skłaniają się malowniczymi, gęsto zalesionymi wzgórzami Pogórza Karkonoskiego. Pomiędzy Pogórzem a głównym (Śląskim) grzbietem znajduje się padół geologicznego pochodzenia, w którym rozsiadły śliczne wioski i przysiółki (m.in. Przesieka, Borowice). Pogórze ciągnie się po Dolinę Kamiennej na zachodzie.