Katedra Wniebowzięcia NMP we Włocławku

Katedra Wniebowzięcia NMP, wzniesiona w latach 1340 – 1411, pierwotnie gotycka bazylika, zachwyca ozdobną fasadą i proporcjami bryły. Ogromną nawę o ażurowych szczytach zamyka od wschodu strzeliste prezbiterium; od zachodu flankują ją wieże o rozbudowanych wimpergach, ozdobnej elewacji i iglicznych hełmach. Z naroży wimperg wyzierają rzygacze. Dachy bocznych, niskich naw osłonięte są krenelażami. Po bokach katedry stoją renesansowe kaplice nakryte kopułami; na ścianie kaplicy południowej znajduje się mapa biegu Wisły i zegar słoneczny, którego budowę przypisuje się Kopernikowi.

W środku wrażenie mroku pogłębia ciemna polichromia. Ozdobą ołtarza głównego jest 5-metrowy złocony Krzyż Tumski z1610 r. W prezbiterium warto zwrócić uwagę na barokowe stalle i najstarsze w Polsce witraże z 1360 r. Ściany ozdobione są licznymi epitafiami.

noclegi Kurozwęki

Warto zajrzeć do bocznych kaplic. W południowej znajduje się Wieczerza Pańska — płaskorzeźba z 1503 r., pochodząca z kościoła w Nieszawie — i romańskie statuy apostołów. Sarkofag śpiącego rycerza (Piotra z Bnina) w kaplicy północnej jest unikatem na skalę światową, gdyż jako jeden z trzech zaledwie nagrobków wyszedł spod dłuta Wita Stwosza. Na rogu ul. Tumskiej znajduje się dzwonnica z 1853 r. Między świątynią a rzeką rozciąga się duży ogród, w którym stoi trójskrzydłowy pałac biskupi o eleganckiej klasycystycznej elewacji.