Kompleks pałacowy w Szczecinie

W skład kompleksu pałacowego wchodzi pałac Bartza lub Velthusena. Obydwaj dawni właściciele trudnili się handlem winem, dlatego na elewacji widać sceny winobrania. Gmach jest także nazywany pałacem Pod Głowami, a to za sprawą dwudziestu rzeźb na fasadzie przedstawiających głowy wybitnych kompozytorów.

Od średniowiecza aż do końca II wojny światowej plac Orła Białego był nazwany Rynkiem Końskim. Stanowił centrum handlowe tworzącego się Nowego Miasta. Ładnie prezentuje się barokowa studnia-fontanna Orła Białego z białego piaskowca. W południowej części placu stoi posąg Flory z początku XVIII w.

Nad samym morzem w Rewal noclegi można odpocząć od dużego miasta i naładować się pozytywną energią.

Wśród zabudowy wyróżnia się pałac Grumbkowa z początku XVIII w., zwany również pałacem Pod Globusem. Na tympanonie widać gryfa, a powyżej globus wsparty na dwóch lwach. Gotycka bazylika archikatedralna św. Jakuba Apostoła została wzniesiona poza wałami grodu w 1187 r. W XIII i XIV w. dobudowano dwie masywne wieże, pomiędzy którymi wokół ambitu powstał wieniec kaplic. Świątynia była później jeszcze wiele razy przebudowywana. W 1972 r. utworzono diecezję szczecińsko-kamieńską. Władze kościelne rozpoczęły wkrótce generalną rekonstrukcję kościoła w stylu gotyckim (z wyjątkiem ściany północnej).

W 1983 r. Jan Paweł II podniósł katedrę do godności bazyliki. Wyposażenie świątyni jest skromne, ale cenne. Tryptyk na ołtarzu pochodzi z końca XIV w., a pieta z Lubniewic z XV w. Warto przyjrzeć się barokowym płytom nagrobnym, chrzcielnicy i cynowemu sarkofagowi. Pod ołtarzem ukryto relikwie św. Ottona. Na ścianach, filarach i w kaplicach widnieją tablice pamiątkowe. W 1995 r. do krypty Gryfitów zostały przeniesione szczątki książąt zachodniopomorskich, spoczywające dotąd w sarkofagach na zamku szczecińskim. Największy na Pomorzu Zachodnim witraż (87 m2) przedstawia m.in. Matkę Boską z Dzieciątkiem i Ducha Świętego Przed kościołem znajduje się wielki dzwon Święty Jakub z 1682 r. ważący 5,7 t. Na placu obok katedry stoi średniowieczna wikarówka z XIV w. W bazylice ma siedzibę Muzeum Diecezjalne (ul. Kardynała S. Wyszyńskiego 19, wt.-pt. 10.00-13.00) z wystawą dokumentującą tysiąc lat chrześcijaństwa na Pomorzu.