Łeba i jej okolice

Za wsią Czołpino na wydmie stoi latarnia morska z tarasem widokowym. Można stamtąd podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków na wydmy Słowińskiego parku narodowego, jezioro Łebsko i Bałtyk.

W starej osadzie rybackiej Kluki w sąsiedztwie zakupionej w 1963 r. chałupy przeniesiono inne stare budynki charakterystyczne dla tutejszego regionu – I tak powstał skansen muzeum wsi Słowińskiej. Niektóre Chałupy noclegi pochodzę nawet z 18. wieku. Mają konstrukcję ryglowo-słubową wypełnioną gliną są bielone i kryte trzciną. Dzięki nim regionu otrzymało nazwę kraina w kratkę. Są tu również budynki gospodarcze i sprzęty rybackie. Co roku w wolne dni majowe odbywa się w skansenie impreza Czarne Wesele która nawiązuje do tradycji wydobywania torfu na tych terenach a później wieczornego ucztowania. Organizowane są wtedy dla turystów imprezy folklorystyczne między innymi z pokazami wypieku chleba, przędzenia nici, wyrobu dawnych drewnianych butów dla koni, i kopania torfu głównego – ośrodka opałowego Słowińców.

Pustynny charakter okolic Łeby wykorzystywał do swoich ćwiczeń generał Rommel. Piaszczyste wydmy były poligonem Wehrmachtu przed inwazją w Afryce północnej. Tutaj też w latach 1940– 1945 działał poligon rakiet przeciwlotniczych i balistycznych. Dziś w Rąbce znajduje się ekspozycja militarna z wynajem wyrzutni, stacja rakietowa typu ziemia – ziemia, fundamentami hali montażowej i budynkami z czasów II wojny światowej.