Okolice Międzyzdrojów

Woliński Park Narodowy, jeden z najmniejszych parków narodowych w Polsce (10 937 ha), zajmuje zachodnią i północno-zachodnią część wyspy Wolin. Dla krajobrazu parku charakterystyczne są wzgórza moreny czołowej, pamiątka po epoce lodowcowej.

Najbardziej malownicze strome klify ciągną się na wschód od Międzyzdrojów. Na wschodzie i na obrzeżach spotyka się inne pamiątki po lodowcu niewielkie, trudno dostępne jeziorka. Piękna buczyna pomorska rosnąca w północnej części parku przechodzi stopniowo w bujny las mieszany. Na południu występują większe skupiska sosen i dębów. Charakterystyczną rośliną dla tego terenu jest wiciokrzew pomorski.

Wśród około dwustu gatunków ptaków są liczne sowy – uszatka, sowa błonna, płomykówka, pójdźka, puszczyk i puchacz. Bielik, któremu groziło niegdyś wyginięcie, na szczęście nie jest już gatunkiem zagrożonym. Zwiedzanie najlepiej zacząć od Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach, w którym mieści się także siedziba dyrekcji parku. Możliwe jest zorganizowanie wycieczki pieszej w towarzystwie pracownika parku. Poruszać się wolno wyłącznie po znakowanych szlakach turystycznych. Droga z Międzyzdrojów do pobliskiego Lubina prowadzi przez urocze letnisko Wicko noclegi z pozostałościami po wyrzutni rakietowej oraz Wapnice z Turkusowym Jeziorem w dawnym wyrobisku kredowym. W Lubinie warto zobaczyć neogotycki kościół. Obok świątyni rosną trzy stare lipy, tzw. Babki Proszalne.