Ruchome wydmy

Rozpościerające się na powierzchni 500 ha wydmy Mierzei Łebskiej są największym obszarem ruchomych Piasków w tej części Europy. Przemieszczają się one od kilku do kilkunastu metrów w ciągu roku. To z pozoru niegroźne zjawisko doprowadziło w XVI wieku do zasypania Starej Łeby, a dziś zagarnia, rosnące u podnóża wydm, bory sosnowe i olsy.

Morenowe Wzgórze Rowokół jest najwyższym wzniesieniem okolicy. Warto się na nią wspiąć ze względu na wspaniałą panoramę, roztaczającą się z wieży widokowej wzniesionej na szczycie. Przy dobrej widoczności można ujrzeć zabudowania Słupska. W przeszłości było to miejsce pogańskiego kultu pomorskich Słowian, a od XII do XVI wieku znajdowało się tu sanktuarium Najświętszej Marii Panny. Służyło też jako punkt nawigacyjny.

W okolicy warto zobaczyć noclegi w Ustce. Znajdziesz tam pensjonaty i kwatery prywatne.

Nasz słowińskich wydmach można poczuć się jak na prawdziwej pustyni, zwłaszcza w upalne lato. Na szczęście do wody nie jest daleko – z jednej strony faluje Bałtyk, z drugiej rozległe przybrzeżne jezioro Łebsko. Nadmorskie wiatry nieustannie kształtują nadmorskie stoki wydm. Najwyższa, zwana Łącką Górą, osiąga ponad 30 m wysokości. Słowiński park narodowy obfituje w botaniczne ciekawostki. Mikołajek Nadmorski, Malina moroszka, bory bażynowe i torfowiska z owadożerną rosiczką – można tu spotkać te i wiele innych gatunków, o których zwykle tylko czyta się w książkach.