Spacer po Kamieniu Pomorskim

Słynne barokowe organy nad wejściem do katedry ufundował w 1669 r. Ernest Bogusław de Croy. Zrekonstruowany instrument jest zbudowany z 3300 piszczałek. Uchodzi za jeden z najlepszych w Polsce. W lecie w katedrze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

Koniecznie trzeba wejść na wieżę, z której roztacza się rozległa panorama miasta i zalewu (w lecie 9.00-16.00; klucz w Biurze Katedralnym Otton). Pozostałe zabytki przy pl. Katedralnym to kuria dziekańska z XVIII-wiecznym przedprożem oraz późnogotycki pałac biskupi, w którym mieści się obecnie Chrześcijańskie Centrum Kultury. Szczyt budynku zdobią przenikające się półkola, a w ścianie zachodniej zwraca uwagę wykusz z XVI w. Warto wejść do środka aby zobaczyć oryginalną klatkę schodową i pięknie rzeźbione drewniane schody.

Warto się również wybrać na noclegi Dziwnów, aby odpocząć w spokoju na pobliskich nadmorskich plażach.

Wznoszący się pośrodku rynku ratusz z podcieniem przy północnym szczycie jest prawdziwą perłą architektury gotyckiej. Najstarsze części budowli pochodzą z przełomu XIII i XIV w. Warto przyjrzeć się ozdobnym szczytom i niepozornej kunie na elewacji wschodniej, do której przykuwano skazańców. Ze starej zabudowy zachowała się XVIl-wieczna narożna kamieniczka ryglowa nazywana Domem pod Muzami.

Od strony Zalewu Kamieńskiego miasto otaczają wysokie mury obronne z XIV w, które ciągną się na południe wzdłuż kładki spacerowej, molo i przystani do bramy Wolińskiej. W przylegającej do bramy baszcie Piastowskiej mieści się Muzeum Kamieni Szlachetnych (w sezonie 10.00-18.00).Z punktu widokowego na szczycie wieży widać główne zabytki, Zalew Kamieński i Chrząszczewską Wyspę.