Spacer po Kołczewie

W północnej pierzei rynku wznosi się neogotycki ratusz (1881 r.) z czerwonej cegły. Fasadę gmachu zdobią trzy ryzality, z których środkowy wieńczy kwadratowa wieża z zegarem i herbem miasta. Na prawo od ratusza, w małym budynku przy ul. Zamkowej 24 mieści się Muzeum Regionalne (wt.-nd. 9.00-18.00, po sezonie do 16.00).

W dwóch salkach wystawiono zbiory związane z rozwojem miasta i państwa Wolinian, dokumentujące ich rzemiosło, handel, gospodarkę i wierzenia. W sekcji archeologicznej warto zwrócić uwagę na figurkę Światowida (9,3 cm) i małego konika z brązu. Za ratuszem kryją się pozostałości murów miejskich i zrujnowany dwór z XVIII w. Neobarokowy budynek poczty na lewo od ratusza pochodzi z przełomu XIX i XX w. Elewację frontową zdobią pilastry, boniowane narożniki i trójkątny fronton. Przy zachodniej pierzei wyróżnia się kilka kolorowych kamieniczek z XVIII i XIX w.

Warto zarezerwować noclegi w Pobierowie z racji idealnego położenia nad morzem Bałtyckim.

Dalej widać gotycki kościół św. Mikołaja. Zburzony podczas II wojny światowej, na renowację musiał czekać 50 lat. Z dawnego wyposażenia zachowała się jedynie połówka płyty nagrobnej w kruchcie. Na zachód od centrum stoi wiatrak typu holenderskiego z poł. XIX w. Wewnątrz można obejrzeć kilka niemieckich maszyn, które przetrwały bez szwanku i nadal mielą ziarno.

Cisy rozmnażają się w niezwykły sposób, konieczna jest bowiem swoista naturalna stratyfikacja (przyśpieszenie kiełkowania): nasiona muszą zostać zjedzone, częściowo strawione i wydalone przez ptaki. Drzewa rosną powoli, ale za to żyją bardzo długo nawet do tysiąca lat.