Spacer po Świnoujściu

Na północ i na zachód od parku rozciąga się dzielnica uzdrowiskowa. Główna promenada nadmorska (ul. Żeromskiego), wille i stare drzewa są nieco zaniedbane, ale mają swój urok. Wzdłuż promenady rozciąga się piękna plaża z jasnym piaskiem, miejscami szeroka na sto metrów.

Świnoujście noclegi leży nad niewielką naturalną zatoką, co zapewnia urozmaicone widoki. Przy dobrej widoczności na zachodzie można dojrzeć niemieckie kąpieliska. Na wschodzie widać ujście Świny ujęte w dwa falochrony z początku XIX w. Na głowicy zachodniego falochronu ustawiono znak nawigacyjny w kształcie wiatraka, nazywany „stawa Młyny” (stawa to stały znak nawigacyjny ustawiony na lądzie). Na wschodzie na horyzoncie majaczą Międzyzdroje.

Wschodnia część Świnoujścia na wyspie Wolin noclegi ma charakter przemysłowo-portowy. Za portem handlowym stoi najwyższa na polskim wybrzeżu latarni morska (68 m) o zasięgu 25 mil morskich, zbudowana w pot. XIX w. Na zachód od dworca PKP jest przystań promów morskich, skąd odpływają promy pasażersko-samochodowe Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (Świnoujście ul. Dworcowa 1, 91/3216140) oraz Unity Line (Szczecin, pl. Rodła 8 91/3595795) do Ystad i Malmö w Szwecji, Kopenhagi oraz na Bornholm. Na wycieczkę rowerową można się wybrać do Warszowa, Karmocic lub do Niemiec przez przejście graniczne Ahlbeck.