Spacer po Szczecinie

Z kładki nad ul. Wyszyńskiego, która stromo opada ku Odrze, świetnie widać barokową bramę Portową zbudowaną w latach 1725-1740, jedną z dwu pozostałych po fortyfikacjach miejskich. Rzeźby na zachodniej fasadzie przedstawiają XVII-wieczną panoramę miasta, kupiecką kogę oraz boga rzeki Odry – Viadrusa.

Na wschodniej fasadzie widać kartusz z monogramem króla Fryderyka Wilhelma I oraz herb Królestwa Pruskiego. Z placu Żołnierza Polskiego odchodzi aleja Fontann, część al. Jedności Narodowej. Ze względu na promienisty układ ulic i placów, okolica przypomina nieco zaułki Paryża. Podobieństwo nie jest przypadkowe, ponieważ projekt wykonał baron G.E. Haussmann (1809-1891), twórca nowoczesnego układu urbanistycznego stolicy Francji.

Wybierasz się nad morze Bałtyckie? Koniecznie sprawdź noclegi w Kołobrzegu – pensjonaty, hotele i apartamenty.

Aleję Fontann zamykają gmachy Urzędu Miasta i Filharmonii Szczecińskiej, za którymi rozciągają się reprezentacyjne Jasne Błonia. Plac z rosnącymi w rzędach platanami przechodzi w park im. J. Kasprowicza założony w Il poł. XIX w. Dalej rozlewa się jezioro Rusałka, w pobliżu jest amfiteatr oraz ogród dendrologiczny, w którym można zobaczyć okazy drzew z różnych stron świata. Park łączy się z Puszczą Wkrzańską. Ze szczytu Skórczej Góry rozciąga się widok na jezioro Dąbie i północno-wschodnie dzielnice miasta.

Ciekawą atrakcją jest również Zamek w Kwidzynie – niebanalna budowla z odległych czasów.