Świeradów Zdrój

Powojenni „nazewnicy” wielce się natrudzili, by wynaleźć miano dla izerskiego zdroju. Niemcy nazywali tę miejscowość Flinsbergiem, odwołując się do legendy o słowiańskim bogu. Pierwsza powojenna nazwa uzdrowiska brzmiała Wieniec Zdrój.

noclegi Pieniny

Spory skoncentrowały się na etymologii imienia pogańskiego bożka i skończyły się prawdopodobnie takim klinczem, że trzeba było użyć rozwiązania salomonowego. Przypisano więc miasteczku niegdysiejsze odwiedziny słowackiego świętego, Świerada i nadano imię Świeradów.

noclegi Sromowce Wyżne

Legendarne początki uzdrowiska wiążą się z łużyckimi Słowianami, umykającymi przed napierającymi od zachodu ewangelizacyjnymi hufcami biskupów miśnieńskich i rycerzy z Turyngii. Najświętszą relikwią pogan miała być złota figura Flinsa, która ostateczne schronienie znalazła na wschód od dzisiejszego Świeradowa w skalistych grzebieniach Wysokiego Grzbietu. Świeradów miał być niewielką osadą pogańskich niedobitków, którzy jako pierwsi odkryli właściwości cudownych wód Gór Izerskich. Zanim w XVIII w. wydano ostateczny naukowy werdykt o leczniczych wartościach źródeł, przez stulecia pielgrzymowali tu mieszkańcy Łużyc i Miśni, by napić się eliksiru zdrowia. Ciekawym doświadczeniem musiało być spożywanie legendarnego piwa warzonego na wodzie mineralnej w karczmie, którą założono w XVI w. dla robotników leśnych; Świeradów był wówczas osadą drwali pracujących dla Schaffgotschów.