Trzebiatów

Trzebiatów to jedno z tych miast, które koniecznie trzeba odwiedzić. Zachowało się w nim sporo zabytków, a nowe domy są harmonijnie wkomponowywane w starą zabudowę. Wyniki badań archeologicznych dowodzą, że już w IX w. istniał w tym miejscu gród obronny. W 1277 r. Trzebiatów noclegi uzyskał prawa miejskie.

Wkrótce wzniesiono fortyfikacje i port nad Regą. Od tego czasu miasto nieustannie rywalizowało z pobliskimi Gryficami. W Trzebiatowie zachował się średniowieczny układ urbanistyczny. Barokowy trójskrzydłowy ratusz z wieżyczką zegarową został wzniesiony na rynku na pocz. XVII w. Elewacje kamienic otaczających rynek noszą cechy różnych stylów: baroku, klasycyzmu i secesji. Na ścianie domu pod nr. 6 widać tajemniczą postać poganiacza ze słoniem, wykonaną w 1635 r techniką sgraffito.

Na północ od rynku, przy ul. Słowackiego wyrasta potężny kościół Mariacki. Wieża jest tak wysoka, że od XIV w. stanowiła punkt orientacyjny dla statków, choć Trzebiatów od morza dzieli 10 km. Wnętrze halowej trójnawowej świątyni zwieńczone jest gwiaździstym sklepieniem. Na łuku tęczowym zachował się fragment średniowiecznej polichromii.

Warto zwrócić uwagę na neogotycki ołtarz, renesansowe stalle i realistyczne witraże z XIX w. Atrakcją kościoła są także dzwony, z których jeden pochodzi z XVI w. i należy do największych w Polsce. Klasycystyczny pałac przy pl. Zjednoczenia, na wschód od kościoła, jest nazywany zamkiem. W średniowieczu mieścił się tu klasztor, który w 1690 r. przebudowano na świecką rezydencję.