Trzęsacz

Oddalony 16 km od Trzebiatowa Trzęsacz to jedna z największych atrakcji na Wybrzeżu. W lecie każdego dnia z ogromnego parkingu tłumy ludzi wędrują ku słynnym ruinom kościoła „wędrującego” ku morzu. Można jeszcze zobaczyć kilka ocalałych przęseł z ostrołukowymi oknami – to wszystko, co pozostało z gotyckiej świątyni.

Na przełomie XIV i XV w. pośrodku wsi na miejscu drewnianego kościoła zbudowano murowany. Po pewnym czasie zaczęły krążyć opowieści o tym, że kościół „idzie ku morzu”. Od połowy XIX w. do Trzęsacza zaczęli przyjeżdżać turyści, aby obejrzeć ciekawostkę. Świątynie zamknięto, a jej wyposażenie przeniesiono do katedry w Kamieniu Pomorskim. W 1901 r. północna ściana runęła do morza. Po wojnie przeprowadzono badania, które dowiodły, że osuwanie klifu jest spowodowane niszczącym działaniem wód morskich (abrazja). Z góry roztacza się niezapomniany widok na morze i zbocza porosłe krzewami. Na plażę zbiegają strome drewniane schodki.

Obok Trzęsacza jest Rewal noclegi – urocze miasteczko z doskonałym zapleczem turystycznym.

We wsi są również mniej sławne ruiny neogotyckiego kościoła z czerwonej cegły oraz XIX-wieczny zespół pałacowy z parkiem z XVIII w. W Dreżewie na południe od Trzęsacza warto zobaczyć XIX-wieczny pałac zbudowany na niewielkim wzniesieniu. Budowla nawiązuje stylem do architektury obronnej, a ozdoby elewacji są inspirowane gotykiem. Północne skrzydło na skarpie wzmocnionej murem wieńczy wysoka wieża. W jadalni zachował się plafon i dwa piece kaflowe. Na tyłach pałacu ładnie prezentuje się zadbany park.