Wejherowo i okolice

Do Wejherowa przybywają pielgrzymi, który przyciąga XII-wieczna Kalwaria Wejherowska, znane miejsce kultu religijnego na Kaszubach. Na wzgórzach znajduje się 26 kapliczek, a w kościele franciszkanów ukoronowany przez papieża Jana Pawła II cudowny obraz matki Bożej Wejherowskiej.

Elektrownia Żarnowiec największa w Polsce szczytowo-pompowa elektrownia wodna działa od 1982 r. dysponującym mocą do 800 MW. Miała tu również powstać pierwsza w kraju elektrownia atomowa, zrezygnowano jednak z jej budowy z powodu protestów społecznych. Elektrownia znajduje się na południowo-zachodnim brzegu jeziora Żarnowieckiego, którego dno leży poniżej poziomu morza czyli w kryptodepresji.

Noclegi we Władysławowie to doskonały pomysł na aktywny wypoczynek.

Grota w Mechowie stanowi jedyny w swoim rodzaju geologiczny rezerwat przyrody nie tylko w Polsce, ale też na Niżu Europejskim. Jaskinia powstała w zlepionych węglanem wapnia polodowcowych piaskach i żwirach. Korytarze ciągną się przez około 50 m, wijąc się między podpierającymi stropu jaskini fantazyjnie poskręcanymi stalagmitami i ścianami z nielicznymi naciekami. Tylko niewielka część korytarzy jest udostępniona do zwiedzania i tylko w kucki – najlepiej przy świeczce. Miejscowa legenda głosi, że grota łączyła niegdyś w męski klasztor w Mechowie z oddalonym o kilkanaście kilometrów klasztorem żeńskim w Żarnowcu. W Mechowie znajduje się także ładny drewniano-ryglowy kościół z XVII wieku – przykład architektury ludowej.