Zabytki Kamienia Pomorskiego

Najważniejszym zabytkiem Kamienia Pomorskiego jest katedra św. Jana Chrzciciela. Romańsko-gotycka budowla powstawała od XII do XV w., a 70 lat temu dostawiono do niej potężną wieżę. Świątynia na planie krzyża łacińskiego ma układ bazylikowy ze sklepieniami krzyżowo-żebrowymi i gwiaździstymi.

Na sklepieniu nawy głównej widnieje piękne malowidło z XIV w. przedstawiające Chrystusa podczas Sądu Ostatecznego. XIII-wieczna romańska polichromia na sklepieniu prezbiterium ukazuje wyobrażenie rajskiego ogrodu. Ze stropu zwisa krucyfiks z poł. XV w. W absydzie można obejrzeć XIII-wieczną polichromię ze sceną Ukrzyżowania. W transepcie zachowały się romańskie portale. Wczesnogotycką chrzcielnicę otacza piękna krata z XIV w.

W bliskiej okolicy warto odwiedzić i zarezerwować noclegi Wrzosowo – blisko do Dziwnowa i nad morze.

Południowe ramię transeptu zdobi barokowy ołtarz, a prezbiterium oddziela barokowa krata z zawiłymi ornamentami. Na ołtarzu głównym widać jedyny z zachowanych w katedrze tryptyków. W nawie głównej stoi rzeźbiona barokowa ambona. W podziemiach katedry spoczywają szczątki biskupów pomorskich, ale krypty nie są udostępnione zwiedzającym. Można za to zwiedzić skarbiec ale tylko w sezonie (pn.-sb. 9.00-16.00, nd. 13.00-18.00).