Zabytki Szczecina

Na Wzgórzu Zamkowym, w miejscu dawnego grodziska wznosi się Zamek Książąt Pomorskich. Pięcioskrzydłowa budowla, ozdobiona koronkową attyką, najładniej prezentuje się od strony północnej, zwłaszcza w nocy, gdy jest wspaniale oświetlona. W zamku, którego odbudowę zakończono w 1982 r, urządzono centrum kultury, a także Muzeum Zamkowe.  Na stałej ekspozycji są prezentowane przedmioty ukazujące historię zamku, a także zabytki archeologiczne i ozdobne sarkofagi książęce.

W sali Gotyckiej organizuje się wystawy czasowe. Warto zwrócić uwagę na dwutarczowy zegar z 1693 r. na wieży oraz na płytę pamiątkową księcia Barnima III z 1543 r. pod krużgankami. Na Skrzydle Menniczym umieszczono tablicę erekcyjną z 1616 r. i herby ziem pomorskich. W wieży Dzwonów można dojrzeć kopię posągu biskupa Ottona oraz dzwon z 1524 r. Z platformy widokowej na wysokości 35 m (V-IX wt.-nd. 10.00-18.00) roztacza się ciekawa panorama miasta.

Noclegi w Międzyzdrojach są idealną alternatywą do wypoczynku tuż nad samym morzem.

W południe z wieży rozbrzmiewa hejnał. Najbardziej reprezentacyjną i malowniczą częścią miasta są Wały Chrobrego zbudowane w latach 1902-1906 w miejscu fortu Leopolda I. Na wale (19 m) powstał taras o długości ok. 500 m, przy którym stoją gmachy Wyższej Szkoły Morskiej, Muzeum Narodowego i Teatru Współczesnego. Szerokie schody ozdobione herbami miast nadmorskich i rzeźbami żeglarzy prowadzą nad Odrę.

Z nabrzeży u podnóża Wałów Chrobrego odpływają statki wycieczkowe kursujące po porcie (informacje: Żegluga Szczecińska, ul. Jana z Kolna 7, 91/4332818 Muzeum Morskie jest oddziałem Muzeum Narodowego (Wały Chrobrego 3 wt. 10.00-18.00, śr.-pt. 9.00-15.30, sb. i nd. 10.00-16.00). Można w nim obejrzeć parowe siłownie okrętowe, galerię marynistyczną, galerię rzeźby antycznej oraz kolekcję sztuki Afryki. Park im. S. Żeromskiego z początku XIX w. zajmuje powierzchnię 25 ha. Przy malowniczych alejach rosną cenne okazy drzew i krzewów. We wschodniej części placu Żołnierza Polskiego zachowała się brama Królewska (zwana bramą Hołdu Pruskiego) wzniesiona w latach 1725-1728 w stylu barokowym (podobnie jak brama Portowa), będąca niegdyś częścią systemu fortyfikacji. Przy ul. Wyszaka stoi gotycki kościół śs. Piotra i Pawła z XV w. Warto się przyjrzeć dwudzielnemu portalowi z XIV w. i maszkaronom, a we wnętrzu -płytom nagrobnym z XVII w., mosiężnym żyrandolom i skarbonce z płyt wapiennych z postaciami patronów kościoła, a także ciekawemu plafonowi z wyobrażeniem Trójcy Świętej.

Przy ul. Staromłyńskiej w kompleksie klasycystycznych gmachów z XVIII w mieści się Klub 13 Muz oraz galeria sztuki współczesnej Muzeum Narodowego. Naprzeciwko, w dawnym barokowym pałacu Sejnów Pomorskich z I poł. XVIl w., jest prezentowana ekspozycja sztuki Pomorza Zachodniego od XII do XVII w.

A na Pomorzu Wschodnim warto odwiedzić Drawieński Park Narodowy – duża dawka flory i fauny