Zamek Rogowiec

Ruiny zamku Rogowiec trzeba koniecznie zobaczyć. Resztki zamczyska są co prawda stosunkowo marne, ale widok, jaki się z nich roztacza na Góry Kamienne i Wałbrzyskie aż po Karkonosze, jest niezrównany.

Rogowiec znajduje się na czubatym szczycie o tej samej nazwie (862 m). Pierwszą warownię wzniesiono prawdopodobnie w XII w. Bardziej pewne jest, iż zamek wzniósł Bolko I Świdnicki, tworząc system umocnień granicznych. Pierwszym udokumentowanym kasztelanem był w końcu XIII w. wczesny protoplasta Schaffgotschów, Reinczko Schoff.

noclegi na Helu

Po przejściu Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w ręce czeskie zamek dzielił rozmaite koleje losu, ale będąc w rękach prywatnych, nie pełnił pierwotnej funkcji obronnej. W okresie wojen husyckich Rogowiec opanowali raubritterzy ze słynnym Janem Schelendorfem na czele. Zorganizowani mieszczanie sudeccy, mając dość działalności rabusiów, nakłonili węgierskiego króla – chwilowo władającego Czechami i Śląskiem – Macieja Korwina do wydania zgody na zburzenie budowli. Nastąpiło to w 1497 r., a zaciekłość niszczycieli była tak wielka, że prawdopodobnie zastosowali nawet proch, by wysadzić fundamenty. Dziś ruiny są zabezpieczone przed dalszym rozpadem – zachowały się fragmenty wysokich murów, opadających w las kilkumetrową ścianą oraz podstawa wieży.

noclegi Jastarnia

Przez Rogowiec przebiegają szlaki: czerwony, niebieski i żółty z Andrzejówki. Trasy te rozbiegają się potem do: Grzmiącej (szlak żółty), czas przejścia 1/2 godz., w drugą stronę 2/3 godz., Jedliny Zdroju (szlak czerwony).