Zwiedzanie Szczecina

W pobliżu pl. Grodnickiego noclegi w Szczecinie, przy którym są zlokalizowane dworce PKS i PKP rozciąga się plac Tobrucki – ładny skwer z licznymi ciekawymi okazami drzew i krzewów. Na stoku tarasu odrzańskiego stoi neogotycki budynek z czerwonej cegły. Fasadę tego tzw. „czerwonego ratusza” urozmaicają balkony, strzeliste wieżyczki i wieże. Dalej widać zespół budynków Książnicy Szczecińskiej z II poł X w. oraz neogotycki gmach Akademii Medycznej.

Perspektywę w kierunku Odry zamyka budynek z czerwonej cegły (1872-1914) mieszczący pocztę. Pobliski kościół św. Jana Ewangelisty w XIV w. wznieśli franciszkanie. Prezbiterium halowej trójnawowej świątyni zamyka wieloboczna absyda. We wnętrzu zachowały się fragmenty polichromii na ścianach i filarze, płyty nagrobne z 1378 i 1676 r. oraz barokowe organy z II poł. XVIIl w. Od strony Odry z gotyckim kościołem harmonizuje zespół mieszkalno-duszpasterski wzniesiony w latach 1982-1985. Z mostu Długiego, zbudowanego w 1959 r, na nadodrzański Bulwar Piastowski zbiegają schody. Pierwszy most powstał w tym miejscu już w 1283 r Na tablicach umieszczonych na ścianach muru oporowego w latach 1961-1968 zostały przedstawione najważniejsze wydarzenia z morskiej historii Szczecina.

Ratusz Staromiejski (ul. Mściwoja 8) wzniesiono w poł. XV w., a przebudowano w stylu barokowym. Powojenną rekonstrukcję przeprowadzono w duchu gotyku i baroku. W 1570 r. obradował w nim kongres pokojowy który zakończył siedmioletnią wojnę o Inflanty. W ratuszu ma siedzibę Muzeum Historii Miasta Szczecina, oddział Muzeum Narodowego (wt. 10.00-18.00, Śr.-pt. 9.00-15.30, sb. i nd. 10.00-16.00), które prezentuje ciekawe zbiory, m.in. sztuki złotniczej. Wokół budynku jest odtwarzana zabudowa z XVIII i XIX w. Późnogotycka kamienica (1547 r) na lewo od ratusza należała do bogatej i wpływowej rodziny Loitzów. Obecnie mieści się w niej Liceum Sztuk Plastycznych. Warto zwrócić uwagę na maswerki i wieżę schodową.

Sprawdź również informacje o miasteczku Połczyn Zdrój – warto się tam wybrać w wakacyjne dni.